Kiedy do fizjoterapeuty?

Profesjonalna porada i ćwiczenia zaproponowane przez fizjoterapeutę mogą wspierać fizjologiczny rozwój dziecka, zapewniając mu lepsze warunki do nauki i zabawy.

Rodzicu niemowlaka

Zwróć uwagę na te symptomy ostrzegawcze:

Problemy z leżeniem na brzuchu. Sygnałem niepokojącym dla rodzica będzie pojawiający się płacz i symptomy sugerujące szybkie zmęczenie podczas leżenia na brzuszku.

Wzmożone napięcie mięśniowe Dziecko odgina się ku tyłowi zarówno podczas leżenia na brzuchu/na plecach jak i podczas noszenia na rękach; jest niespokojne, płaczące, protestujące przy ubieraniu się.

Obniżone napięcie mięśniowe Bierność i mała aktywność ruchowa dziecka. Takie niemowlę jest bardziej plastyczne podczas noszenia na rękach i nie odgina się ku tyłowi, nie ma sztywnych rączek lub nóżek.

Problemy z karmieniem. Podczas pobierania pokarmu, niemowlę nie powinno odginać się i prężyć. Głośne oraz nieefektywne (przerywane) karmienie również sugeruje problem w obrębie sfery orofacjalnej. Często otwarta buzia także powinna być powodem do niepokoju.

Asymetria ciała. Dziecko nie zachowuje obustronności, czyli nie odwraca głowy w prawo jak i w lewo, nie wykonuje obrotów przez obie strony, nie pełza z użyciem naprzemiennych ruchów, nie siada/wstaje przez obie strony ciała, nie sięga po zabawkę prawą jak i lewą rączką, w leżeniu na brzuchu/na plecach skraca tułów układając się w kształt literki „C”.

Problemy z samoregulacją. Niemowlę dużo płacze, ma problem z zasypianiem, jest wrażliwe na dotyk, wybudza się krzykiem, a przy tym jest „nieodkładalne”.

Rodzicu przedszkolaka lub ucznia

Wskazaniami do wizyty są najczęściej: